Menü

2018. június 26., kedd

Egyesületünk


Egyesületünk a sepsiszentgyörgyi László Kálmán Gombászegyesület Maros megyei kirendeltségeként, 2005-ben jött létre.
2009-ben váltunk önálló, jogi személyiséggel rendelkező egyesületté, civil szervezetté úgy, hogy kapcsolatban maradtunk az L.K.G.val.
A megalakulástól kezdve aktívan népszerűsítjük a gombákat és a gombászatot, főleg a mérgező gombák széles körű ismertetésével foglalkozunk, annak érdekében, hogy minél kevesebb gombamérgezés legyen térségünkben.

Újságokban, folyóiratokban jelentek, jelennek meg rendszeresen gombaismertető írásaink, rádióadás sorozatban ismertettük a gombákkal kapcsolatos tudnivalókat, rádiós és televíziós riportokban népszerűsítjük a gombákat.

 A Bethlen Alapítvánnyal közösen részt veszünk a civil szervezetek évente tartott helyi bemutatóin. Iskolákban és oktatási központokban gombaismereti előadásokat tartunk. Egyesületünk tagjai közül többen gomba-szakértői tanfolyamon vettek részt, gomba-szakellenőri bizonyítványt szereztek. A jóváhagyási folyamat alatti hazai gombatörvény megjelenése után e bizonyítvány gombaellenőrzésre jogosíthatja őket. Addig is felkérésre folyamatosan végzünk ingyenes gombavizsgálást.

Gombaszakértőink biztosítják az Erdélyi Kárpát Egyesület táboraiban, túráin is a helyben gyűjtött gombák vizsgálatát. Szakembereink elérhetősége megtalálható szórólapjainkon, amiket rendezvényeinken osztunk szét az érdeklődők között.

 Havonta legalább egy közös, nyílt gombásztúrát szervezünk Maros megye több övezetébe, ahol a gyűjtött gombákból összeállított kiállításokon a helyi érdeklődőkkel ismertetjük a gombákat, nyomatékosan felhívjuk a figyelmet a gombamérgezések veszélyességére.

A gyűjtések anyagát tudományosan feldolgozzuk, így folyamatosan készül megyénk gombatérképe és a tájegységi gombanaptár.

A Bethlen Alapítvány támogatásával, valamint sikeres pályázatok segítségével évente három-napos tanulmányi tábort szervezünk a megye valamelyik településén, ahova szakelőadókat is meghívunk.

Rendszeresen részt veszünk az évente sorra kerülő nemzetközi gombásztáborban (erdélyi vándortábor), ahol tagjaink  ismeretei folyamatosan gyarapodnak. Szakembereink aktívan részt vesznek a tábori munkában.

A 2007-es vármezői, a 2008-as torockói, a 2011-es gyimesbükki, a 2012-es gyergyószárhegyi, a 2013-as katrosai LKG táborban, valamint a kárászi gombafesztiválon  is több érdekes előadást tartottunk. A 2010-es árkosi táborban megszerveztük a Corvin Kiadó új gombáskönyvének a bemutatóját, és vállaltuk a könyvben észlelt hibák korrigálását egy javított kiadás 2011-es megjelenése céljából. Árkoson, Gyergyószárhegyen, Katrosán és Parajdon gombafotó-kiállitással járultunk hozzá a tábori tevékenységekhez.

Romániában elsőként szerveztünk fotópályázatot és kiállítást kizárólag a természetben fényképezett gombákból. A nagysikerű tárlat anyagának egy részét kölcsön adtuk az árkosi gombásztábor szervezőinek, valamint a nagyváradi testvéregyesületnek gombaismertető kiállítások rendezéséhez. Fotóink egy része az említett Corvin-gombáskönyv illusztrációs anyagát gazdagítja. Ugyancsak ebből az anyagból válogattunk a gyógyhatású gombák népszerűsítésére rendezett marosvásárhelyi fotókiállításra. A 2011-es, és a 2013-as Erdélyi Gombanaptárt is a pályázatra beküldött fényképek díszítik.
Oktatási célból a Maros Megyei Múzeumban is kiállítottunk több érdekes felvételt a természetrajzi részleget látogató iskolások számára. Tekintettel a nagy érdeklődésre, szándékunkban áll kétévenként megszervezni a ,,Gombák szépe a természetben” elnevezésű fotópályázatot.

Együttműködést alakítottunk ki a megyei múzeummal és a marosvásárhelyi állatkerttel, ami keretében gombabemutatókat és ismeretterjesztő előadásokat tartunk. A múzeum részére szakszerű gombapreparátumokat készítünk a Sălăgeanu féle gyűjtemény kiegészítésére. Az állatkertben három nyelvű, állandó gombaismertető pannónk van, amin a gyilkos galóca mellett az adott évszakban termő jellegzetes gombafajok fényképe és leírása szerepel.

 Ezen kívül évente háromszor rendezünk egynapos szabadtéri kiállítást frissen gyűjtött gombákból, melyeket szakértőink ismertetnek az állatkertet látogató gyermekeknek és azok szüleinek, tanítóinak. A sepsiszentgyörgyi és nagyváradi testvéregyesület mellett kapcsolataink vannak a iaşi-i székhelyű Romániai Mikológiai Társasággal, valamint több külföldi, főleg magyarországi mikológussal.

Eddigi céljaink eléréséhez a tagság lelkes munkája, anyagi áldozata és több támogatónk hozzájárulása segített hozzá. Reméljük, a jövőben is lesznek önzetlen támogatóink, akik értékelni tudják tudományos, ismeretterjesztő munkánkat az ífjú generáció gombákkal, gombamérgezésekkel kapcsolatos ismereteinek bővítése céljából.

Tisztelt támogatóink mindig szívesen látott vendégeink körünkben, a gombásztúrákon, rendezvényeinken és a gombászok hagyományos évbúcsúztató ünnepségén is.


Egyesületünk hivatalos elnevezése:                                                   
Román nyelven: Societatea de Micologie Málnássy László
Magyarul: Málnássy László Gombászegyesület
Angol nyelven: Málnássy László Mycological Society

Székhely: Marosvásárhely, Aleea Carpati, 39A, 9 lakrész
Telefonszám: 0365-414925, 0757-211441,
Törvényszéki bejegyzési szám: 43/14.05.2009-08-14
Pénzügyi bejegyzési szám (CIF): 25629937
Bankszámla szám (IBAN): RO66CECEMS0143RON0494005 CEC Bank sucursala Tg. Mureş. 

 Az egyesület alapszabályzata megtekinthető és letölthető ITT.

 A 2023-ban megválasztott vezetőségi tanács:

Elnök:  Varga Kálmán

Titkár: Simon Károly

Pénztáros, gazdasági felelős:  Mózes Anna Mária

Alelnökök: Lokodi Károly és Borbély Tibor

Cenzor: Kovács György       

                  Utolsó tisztújító közgyűlés 2023-ban


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése